وبلاگ اسپری تک گل

رنگ چگونه تولید میشود؟

قسمت بزرگی از رنگ را رزین تشکیل میدهد. میشه گفت که رزین یکی از مهمترین مواد اولیه رنگ بشمار میآید. یکی دیگر از مواد اولیه رنگ که برای واضح است پیگمنت رنگ است. پیگمنت قرمز، مشکی، سبز، زرد و سفید آن رنگی که ما میبینیم به رنگ میدهد. رزین در به جای خود چسبندگی را […]

sitemain · ۱۳۹۸/۰۲/۱۴

قسمت بزرگی از رنگ را رزین تشکیل میدهد. میشه گفت که رزین یکی از مهمترین مواد اولیه رنگ بشمار میآید. یکی دیگر از مواد اولیه رنگ که برای واضح است پیگمنت رنگ است. پیگمنت قرمز، مشکی، سبز، زرد و سفید آن رنگی که ما میبینیم به رنگ میدهد. رزین در به جای خود چسبندگی را به رنگ میدهد. پیگمنت رنگ به تنهایی به سطح نمی تواند بچسبد. باید این رزین باشد که پیگمنت بخواید به سطح مورد نظر بچسبد. بغیر از رزین و پیگمنت حلالهای مختلفی مثل استن و زایلین به رنگ اضافه میشود. بدون حلال رنگ مثل اصل است. یعنی خاصیت رزین را دارد.‌برای همین حلالها باعث میشوند که رنگ رقیق تر و برای استفاده راحتتر بشود. رقیق بودن رنگ هم به کاربرد آن رنگ ربط داره. مثلا رنگ اسپری رقیق تر از رنگ معمولی است. رقیق بودن رنگ هم با کمک کاپ اندازه گیری میکنند و اندازه های رقیق بودن رنگ هم دیسکوزیته مینامند.

با اجازه اقا اترس.

خلاصه اول پیگمنت و رزین رنگ با هم مخلوط میشوند و داخل پرمیل ریخته میشود. پرمیل دستگاهی از که پیگمنتها را به دونه بندی میرساند. این کار با قلتکم انجام میشود. منظور به دانه بندی رساندن رنگ این است که پیکمتها در رزین پخش میشوند. وقتی پیگمنتهای رنگ خوب داخل رزین مخلوط شدند حلالها به رنگ اضافه میشوند.

مطالب مرتبط